Fajka János (1935-)
Magyar zománcművész, grafikus
Fajka János Nagykőrösön született, 1935. június 15. Nős, két felnőtt gyermeke, és két unokája van.
1956-ban érettségizett a nagykőrösi Arany János Gimnáziumban.
1962-ben szerzett diplomát a Magyar Iparművészeti Főiskolán.
1976 óta szellemi szabadfoglalkozású, 1995-től nyugdíjas.
1962 és 1976 között a Magyar Selyemipari Vállalatnál önálló gyártmánytervező. Pályafutása kezdetén az üzemi munka mellett foglalkozott olajkép, gobelin, és – színház részére – látványkép készítésével, de linómetszetekkel és rézkarcokkal is.
1969-ben a különböző technikákban sokoldalúan jártas Fajka János már a Zománcáru Gyárban folytatta kísérleteit, és megjelentek az első zománcképei.
Állandó kísérletezései új és különleges – akkor még sehol sem látható – színes rézkarcok készítéséhez vezetettek. Több hazai és külföldi kiállításon szerepelt velük sikerrel, díjakat is nyert. Üzemi munkáját szintén elismerésben részesítették, többször az év legszebb terméke és más díjjakkal jutalmazták.
Egyre több kiállításon vett részt, alkotásait megismerte és kereste a közönség, elismerte a szakma, bel- és külföldön egyaránt.
Részt vett és díjat is nyert az 1970. évi SZOT pályázaton, kiállított az Új Művek 1971, a Művészek az üzemben, az Országos Képzőművészeti Kiállítás 84, a XI. Magyar Képzőművészeti Kiállítás, és 40 Alkotó Év tárlatokon.
Kiállított a Szövetség Iparművész-, majd a Képzőművészeti Szakosztálya által rendezett közös kiállításokon az Iparművészeti Múzeumban, a Műcsarnok és más kiállító termekben. Művei jelen voltak az Öltözködés 72, a Népművészet szellemében, az V. Országos Iparművészeti Kiállítás, a Stúdió 68 kiállításokon.
Szerepeltek munkái külföldön, Amszterdamban, Moszkvában, Prágában, Varsóban, Svájcban (Bir, Brugg, Würenlos), Németországban (Frankfurt, Bonn, Göttingen), és Cipruson, valamint más európai és észak-amerikai államokban a Kultúrkapcsolatok Intézetének, illetve a Fiatal Művészek és mások szervezésében.
Fontos állomásai művészi pályájának a Zománc Kiállítás a Vigadóban 1984 és 1998-ban, a Kecskeméti Közös Kiállítás 1998, és a Tűzzománc művészek Magyar Társasága közös kiállításain 1997-től négy alkalommal. Szűkebb „szakmáját” tekintve fontos volt részvétele az I. Országos Zománcművészeti Biennálén, a II. Ötvös és Fémműves Quadriennálén.
1978-tól rendszeresen részt vett a nemzetközi zománc biennálékon (Limoges, Coburg, Langenfeld).
Művei 1996-ban a távol-keleten, Japánban a tokiói és a hirosimai biennálén is sikert arattak.
2000-ben szerepelt a csehországi Fridek-Mistekben rendezett tűzzománc triennálén.
Több művész csoport, társaság, egyesület tagjaként, illetve meghívott művészként 18 esetben szerepelt a Kispesti Művészek kiállításain. Legalább húsz alkalommal, állított ki XX. kerületi művészek meghívására, s velük együtt szintén részt vett külföldi kiállításokon.
Húsz közös kiállítása volt a Nagykőrösi művészekkel, három alkalommal a VIZUALART alkotóközösséggel szerepelt. Rendszeresen kiállít a MOTIVART alkotóközösséggel, amelynek tagja is. A Független Magyar Szalon rendezésében három alkalommal, a ”Mezőgazdaság a képzőművészetben” szervezésében szintén több alkalommal mutatta be művészetét.
Fontosabb önálló kiállításai:
Budapest Műszaki Egyetem – 1969
Nagykörös, Arany János Filmszínház – 1969
Budapest, Fiatal Művészek klubja – 1970
Budapest József Attila Művelődési Központ – 1973
Budapest Mikroszkóp Színpad – 1975
Szombathely, AFIT – 1979
Eger, Volán – 1980
Tiszafüred, Kiss Pál Múzeum Nagykörös, Arany János Múzeum, Jászapáti, Vágó Pál Emlékház Budapest, Nagy Balogh János Kiállítóterem – 1981
Szeged, Gulácsy Lajos Terem Budapest, Csepel Művek Szob, Börzsöny Múzeum Békés, Jantyik Mátyás Múzeum – 1982
Orgovány Szamuely Tibor Művelődési Ház – 1982
Pécs, Lakáskultúra Bemutatóterem – 1984
Nagykáta, Művelődési Ház – 1985
Budapest, Mednyánszky Terem – 1986
Szeged, Gulácsy Lajos Terem Szob, Börzsöny Múzeum Nagykörös, Arany János Művelődési Központ – 1987
Frankfurt Budapest, Pesterzsébeti Múzeum – 1988
Tápiószele, Blaskovicz Múzeum – 1988
Cegléd, Művelődési Központ Miskolc, Szőnyi István Terem
Budapest, Csók István Galéria Szokolya – 1989
Nyársapáti Miskolc, Mimi Galéria – 1990
Budapest Csepel Galéria – 1991
Abádszalók, Iskola Galéria – 1993
Várpalota, Művelődési Ház – 1995
Szob, Börzsöny Múzeum – 1998